Warsztaty z gaszenia pożarów wewnętrznych

19 września 2020 roku na niezamieszkałym budynku w miejscowości Mechnica (gm. Reńska-Wieś, pow. kędzierzyńsko-kozielski) odbyły się warsztaty dla strażaków ochotników z zakresu pożarów wewnętrznych, których organizatorem była lokalna jednostka OSP Mechnica-Kamionka. W ćwiczeniach udział wzięły również jednostki z terenu powiatu krapkowickiego: OSP KSRG Odrowąż, OSP KSRG Stradunia oraz OSP Walce.
Zajęcia podzielone były na dwa bloki: wspólny oraz z podziałem na grupy. W części wspólnej poruszono zagadnienia z zakresu obserwacji i rozpoznania zagrożeń opierając się na zauważonych zjawiskach pożarowych oraz zabudowie. Zostały zaprezentowane techniki przeszukiwań pomieszczeń oraz ewakuacji poszkodowanego. Druga część zawierała możliwość doskonalenia swoich umiejętności podczas pracy w AOUO i przy znacznym zadymieniu w pomieszczeniach mieszkalnych. Dodatkowo przygotowane zostały stacje tematyczne, w których strażacy ćwiczyli techniki wyważania drzwi i wejścia do pomieszczeń oraz budowy pakietu i podawania środka gaśniczego. Na tej stacji była możliwość porównania w działaniu węża o średnicy 52mm oraz 42mm. Kolejna stacja miała za zadanie przedstawić procedury związane z działaniem z osobą poszkodowaną po ekspozycji gazami pożarowymi. Na tej stacji strażacy mogli przypomnieć zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej jak i spróbować swoich sił przy przyrządowym udrażnianiu dróg oddechowych. Warsztaty zostały przygotowane bardzo profesjonalnie i cieszymy się, że nasi strażacy mogli podnosić swój poziom wyszkolenia w przyjaznym gronie innych jednostek co na pewno przełoży się na skuteczność prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.

Instruktorami podczas szkolenia byli strażacy z JRG PSP Krapkowice: asp. Paweł Schreiber, mł. kpt. Przemysław Zając oraz st. str. Piotr Gocz, a także druhna z OSP Odrowąż – Marta Szustko. Ćwiczenia obserwował ponadto naczelnik wydziału operacyjnego KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu – kpt. Wojciech Żuchora.

Tekst: mł.kpt. Przemysław Zając, mł. bryg. Lucjan Lubaszka

Zdjęcia: OSP Odrowąż