Pracowity weekend strażaków

Weekend 4-5 kwietnia 2020 r. był bardzo pracowity dla strażaków z terenu powiatu krapkowickiego. Łącznie odnotowano 13 zdarzeń. Były to: 5 pożarów traw, pożar komina w budynku jednorodzinnym i dwa inne pożary. Odnotowano również 5 miejscowych zagrożeń, z których trzy to zdarzenia drogowe. Dwa z nich okazały się bardzo poważne.

4 kwietnia o godzinie 18:17 Stanowisko Kierowanie Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach otrzymało zgłoszenie o zderzeniu dwóch aut na drodze powiatowej w miejscowości Ćwiercie. Zgłoszenie zawierało informację o jednej osobie rannej. Na miejsce zadysponowało dwa zastępy z JRG Krapkowice oraz, ze względu na nieprecyzyjne zgłoszenie dwie jednostki OSP z Kromołowa i Zabierzowa. Na miejscu ustalono, że poszkodowane zostały dwie osoby – obie wymagały oddzielenia pomocy medycznej. Jednemu z poszkodowanych pomocy jako pierwszy udzielił strażak z JRG PSP Głubczyce – ratownik medyczny, który przejeżdżał tamtędy w drodze do pracy.

W wyniku wypadku do szpitala został zabrany przez śmigłowiec LPR jeden z poszkodowanych, niestety drugi z uczestników mimo długotrwałej resuscytacji zmarł.

Do drugiego z poważnych w skutki zdarzenia drogowego doszło 5 kwietnia po godzinie 4 w nocy. Po dachowaniu samochodu osobowego na drodze pomiędzy miejscowościami Pisarzowice i Kierpień strażacy na miejscu zdarzenia stwierdzili trzy osoby poszkodowane, w tym dwie osoby nieprzytomne. Jedną z nich trzeba było resuscytować. Niestety ponownie, mimo trwającej ponad 30 minut działań reanimacyjnych nie udało się przywrócić czynności życiowych. Podczas zdarzenia zachodziła obawa, że podróżujących było więcej, dlatego po wezwaniu dodatkowych sił przeszukano rejon wypadku na obszarze kilkunastu hektarów. Nie znaleziono innych uczestników zdarzenia.

W działaniach brało udział łącznie 6 zastępów OSP (Strzeleczki, Pisarzowice, Zielina i Odrowąż) oraz dowódca JRG Krapkowice.

Zdjęcia: KP PSP Krapkowice