Łańcuch przeżycia

2 lipca o godzinie 8:57 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach otrzymało zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Damrota w Krapkowicach znajduje się osoba, u której wystąpiło Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK). Z informacji wynikało, że na miejscu brak jest karetki PRM, a na miejsce zadysponowany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowany został zastęp z JRG Krapkowice oraz samochód operacyjny. Na miejscu okazało się, że rodzina poszkodowanej osoby prowadzi resuscytację, którą natychmiast przejęli ratownicy z roty medycznej JRG, podłączono automatyczny defibrylator (AED), dzięki któremu dwukrotnie przywrócono prawidłową akcję serca. Jednocześnie organizowano lądowisko dla mającego przylecieć śmigłowca LPR. Po wylądowaniu śmigłowca i dotarciu ratowników do mieszkania, strażacy pod kierownictwem lekarza LPR prowadzili czynności mające na celu ustabilizowanie stanu osoby poszkodowanej. Po jego ustabilizowaniu strażacy pomogli załodze śmigłowca przetransportować poszkodowaną osobę do śmigłowca, którym została zabrana do szpitala.
Należy podkreślić, że w tym przypadku prawidłowo zadziałał tzw. „łańcuch przeżycia” czyli:
1. Zachorowanie zostało szybko zauważone i zgłoszone do służb ratowniczych.
2. Rodzina natychmiast rozpoczęła resuscytację krążeniowo – oddechową.
3. Po przybyciu ratowników z JRG Krapkowice natychmiast podłączono defibrylator AED i wykonano defibrylację (dwukrotnie).
4. Po przybyciu zespołu LPR szybko wdrożono zaawansowane zabiegi resuscytacyjne, podano leki i przewieziono do szpitala.
Na szczególną pochwałę zasługuje 12-letnia wnuczka poszkodowanej osoby, która zachowując „zimną krew” powiadomiła o zdarzeniu służby ratownicze oraz rodziców i samodzielnie rozpoczęła uciski klatki piersiowej. Następnie dalsze działania podjął przybyły na miejsce ojciec dziewczynki, a potem dotarli już ratownicy z JRG Krapkowice.